Masz pytanie? tel: 733 888 555 e-mail: sklep@higieniczny.pl
Dbając o Ziemię, czyli "eko" życie

Media zasypują nas mrożącymi krew w żyłach prognozami o „Końcu Świata” którego przyczyną ma być nasze okrucieństwo wobec Ziemi. Nie są to niestety puste slogany, a fakty. Zaśmiecanie, notoryczne wycinanie lasów, zanieczyszczanie powietrza spalinami i dymem z fabryk, skażanie gleby chemikaliami, to jedne z największych grzechów na jakie pozwolił sobie człowiek. W konsekwencji mogą być one naprawdę groźne w skutkach nie tylko dla planety, ale przede wszystkim organizmów na niej i w niej żyjących, czyli ludzi i zwierząt.


Wobec tak ciężkich zarzutów nie sposób się oprzeć stylowi życia Eko, coraz bardziej popularny na całym świecie. Ludzie jak widać przejęli się tym, jak bardzo krzywdzą planetę na której żyją, postanawiając zmienić swoje nawyki. Moda na ekologiczny styl życia oparty jest na zasadzie – im bardziej naturalniej tym lepiej. W ciągu ostatnich kilku lat przybyło sklepików z żywnością tylko i wyłącznie pochodzącą z ekologicznych plantacji, bez użycia sztucznych nawozów czy innych oprysków. Często mówi się o oszczędzaniu wody, która jest najcenniejsza dla człowieka. W końcu ludzki organizm składa się w ponad 70 % z tej cieczy. Jak najbardziej Eko jest zatem branie prysznica zamiast kąpieli w wannie – oszczędzanie wody to główna zaleta, ale jak przekonują naukowcy, prysznic jest zdrowszy dla skóry – kąpiel w wannie wysusza ją i nie usuwa całkowicie zanieczyszczeń. Dokręcanie kurków w kranach zapobiega kapaniu wody – marnowanie cennej cieczy wyeliminowane! Recykling natomiast to słowo które zna chyba większość społeczeństwa nie tylko polskiego. Sortowanie śmieci jest ważne, a przede wszystkim coraz bardziej popularne. Dzięki takiej czynności zużyte i niepotrzebne już materiały takie jak szkło, papier czy plastik można wykorzystać ponownie w podobnych celach i nie tylko. Do odpowiednich koszy o poszczególnym znaczeniu trafiają zatem wszelkie produkty nadające się do przeróbki i kolejny raz użyć tego samego materiału. Trąbi się również na lewo i prawo o marnowaniu energii elektrycznej, a już na pewno o jej nadużyciu. Naukowcy jednogłośnie stwierdzają, iż głównym wrogiem Matki Natury jest właśnie ten wynalazek człowieka. Zachęca się więc do wyłączania wtyczek z gniazdek elektrycznych w momencie gdy podłączone sprzęty nie są używane. Gaszenie światła po wyjściu z pomieszczenia, używanie energooszczędnych żarówek, czy włączanie ogrzewania tylko i wyłącznie w pomieszczeniu w którym się przebywa też jest jak najbardziej wskazane. Nieco bardziej kobiecą stroną ekologicznego stylu życia są na pewno naturalnego pochodzenia kosmetyki. Zgodnie z zasadą – im naturalniej tym lepiej, tego pokroju dbanie o siebie jest o wiele bardziej skuteczne i zdrowe dla organizmu niż dostarczanie niepotrzebnych a wręcz niepożądanych chemikaliów do organizmu ludzkiego. Poza tym cena jest również przystępna – z jednej strony moda, ale z drugiej działa marketing. Poza tym ekologiczne kosmetyki bardzo rzadko uczulają, powstają z organicznych produktów, a ich opakowania zwykle wykonane są z biodegradowalnych surowców.
I wreszcie chyba największy manifest ekologicznego stylu życia „ na zielono” – sposób przemieszczania się! Eko- slogany zachęcają ludzi do zamienienia samochodu na autobus, rower, czy najkorzystniej – własne nogi. W ten sposób nie dość że poruszając się pieszo lub rowerem poprawiamy własną kondycję fizyczną, dotleniamy się i produkujemy o wiele mniej zanieczyszczeń niż jadąc samochodem, to jeszcze nasza kieszeń nie ucierpi. Paliwo obecnie nie należy do najtańszych produktów, dlatego zarówno dla zdrowia jak i patrząc na sprawę ekonomicznie, jest to dla nas korzystne.

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl