Masz pytanie? tel: 733 888 555 e-mail: sklep@higieniczny.pl
Jak długo rozkładają się śmieci?

Nie da się ukryć, że my - ludzie, produkujemy śmieci w zatrważającym tempie, które rośnie wraz z postępującym rozwojem technologicznym oraz wciąż wzrastającą populacją ludzką. Niektóre z odpadów - jak te wykonane z plastiku, szkła czy papieru - mogą otrzymać od nas kolejną szansę na drodze recyklingu, inne natomiast - muszą zostać gdzieś zeskładowane. Oficjalnie wydzielonymi miejscami składowania odpadów są wysypiska śmieci, ale - niestety - spotkać się z widokiem porozrzucanych śmieci w mieście czy w lesie, wcale nie jest trudno. Niezależnie od tego, w którym miejscu odpady się znajdują - naturalną koleją rzeczy jest to, że ulegną rozkładowi.

Jak długo rozkładają się śmieci

Czynniki wpływające na tempo rozkładu śmieci

Tempo rozkładu przeróżnych rodzajów śmieci zależy od kilku czynników. Podstawowym, a zarazem najważniejszym z nich jest klimat. Wysoka temperatura i duża wilgotność są czynnikami, które przyspieszają wszelkie procesy zachodzące w przyrodzie, i nie inaczej jest z rozkładem odpadów. Nie oznacza to jednak bynajmniej, że składowanie śmieci nie stanowi problemu także i w cieplejszych zakątkach świata.

Kolejnym czynnikiem, który zdecydowanie ma znaczenie w  procesach rozkładu, jest rodzaj materiału, z którego dany odpad został wykonany. Nie ulega wątpliwości, że odpady pochodzenia organicznego - jak chociażby stare owoce, czy nawet papier - rozkładowi będą ulegać szybciej od śmieci zbudowanych na przykład z metalu. Oprócz samego materiału, na tempo rozkładu ma także wpływ jakość użytych materiałów oraz wielkość odpadu.

Odpady pochodzenia naturalnego

Odpady pochodzenia naturalnego, jak na przykład obierki, liście, czy skórki owoców - ulegają rozkładowi najszybciej, jednak czas potrzebny na ich degradację wcale nie jest jednorodny i zależy od rodzaju odpadu.  Fragmenty jabłek czy bananów mogą zostać rozłożone już po kilku tygodniach, natomiast chociażby skórki pomarańczy - dopiero po upływie sześciu miesięcy. Liście drzew liściastych, w nieoptymalnych warunkach potrafią ulegać rozkładowi nawet 8 miesięcy.

 Należy także wspomnieć, że pośród wszystkich typów odpadów, śmieci pochodzenia naturalnego są najbezpieczniejsze dla środowiska, a ze względu na swoje właściwości nawożące - niekiedy nawet pożądane.

Papier

Podobnie jak ma to miejsce w przypadku odpadów naturalnych, czas degradacji różnych typów odpadów papierowych różni się między sobą. Najszybciej rozkładowi ulegają gazety - wykonane z najtańszego papieru mogą zniknąć nawet w kilka tygodni. Natomiast czas potrzebny do rozłożenia biletu komunikacyjnego, czy innego rodzaju odpadu o podobnych wymiarach - to około 3 miesiące. Przyjmuje się, że uśredniony okres rozkładu papieru to około pół roku.

Niezwykle istotnym czynnikiem decydującym o tempie rozkładu papieru, jest wilgotność. Nie tylko powoduje ona łatwiejsze rozrywanie odpadów na mniejsze fragmenty, ale również ułatwia osiedlanie bakterii i grzybów, które powodują degradację śmieci.

Metal

W przypadku metalu, ważną kwestię odgrywa jego jakość. Podczas gdy niskiej jakości puszki konserwowe wykorzystywane do przechowywania żywności ulegają rozkładowi w ciągu kilkunastu lat, to puszki aluminiowe wymagają tego czasu znacznie więcej - od 100 do 200 lat. Co więcej, przedmioty wykonane z różnego typu metali szlachetnych - jak złoto, srebro czy platyna - mogą nie rozłożyć się nigdy.

Plastik

Czas niezbędny na rozłożenie odpadów plastikowych również charakteryzuje się sporymi różnicami w zależności od rodzaju śmieci i może wynosić od stu do nawet ponad 1000 lat. Tak niepozorny śmieć jak foliowa reklamówka ulega degradacji w czasie pół tysiąca lat. Na rozłożenie butelki wykonanej z plastiku potrzeba natomiast tego czasu dwa razy więcej.

Szkło

Odpady szklane - zaraz po tych zawierających metale szlachetne - potrzebują na rozkład niebywale dużo czasu - nawet kilka tysięcy lat. Mogą one jednak być w łatwy sposób poddawane recyklingowi, i to wielokrotnie.

Inne odpady

Oprócz powyższych, ciekawe - lecz równie niepokojące - przykłady mogą stanowić także inne typy odpadów. Śmieci chociażby takie jak niedopałki papierosów - rozkładać się mogą nawet 12 lat, gumowe podeszwy butów - 80 lat, bawełniane rękawiczki - 3 miesiące. Na uwagę zasługują także odpady w postaci gumy do żucia, której czas degradacji wynosi nawet 5 lat. Co więcej - istnieje sporo materiałów - jak na przykład styropian - które naturalnemu rozkładowi nie ulegają w ogóle.

Rosnące z każdym dniem nakłady produkcyjne wszelkiego typu towarów przyczyniają się do powstawania coraz to większych ilości odpadów. Mając na uwadze fakty pokazujące jak długo trwa rozkład odpadów - także tych które sprawiają niepozorne wrażenie - należy mieć świadomość, że znalezienie optymalnych rozwiązań produkcji i pozbywania się śmieci, jest absolutnie konieczne. Nierozsądne bieżące oraz przyszłe działania mogą nieść ze sobą bardzo poważne konsekwencje nie tylko dla nas samych, ale także dla przyszłych pokoleń.

Aby zmienić coś w poruszanej wyżej kwestii, warto zacząć od chociażby sumiennej segregacji odpadów czy świadomego kupowania - czy to produktów, które pozostawiają po sobie mniejsze ilości odpadów czy też używając do pakowania torebek wielokrotnego użytku.

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl