Masz pytanie? tel: 733 888 555 e-mail: sklep@higieniczny.pl
Jak prawidłowo czyścic dywany?

Czysty, zadbany dywan jest wspaniałą dekoracją każdego wnętrza. Wystarczy, że wykorzystasz kilka prostych sposobów, a twój dywan będzie zawsze wyglądać doskonale. Najprostszym rozwiązaniem jest systematyczne i dokładne odkurzanie. Zabrudzenia bardzo szybko wnikają we włókna i niestety później będziesz mieć problemy z ich usunięciem.

Gdy na dywan rozleje się jakiś płyn, postaraj się szybko usunąć plamę – czym dłużej zostaje na dywanie, tym trudniej będzie ją sprać. Płyn, który nie zdążył wsiąknąć, można zebrać bibułą, papierowym ręcznikiem lub chłonną tkaniną. Świeże palmy usuniesz przy pomocy wody mineralnej. Spryskaj nią dywan, odczekaj kilka sekund i przetrzyj zabrudzenie czystą gąbką. Jeśli masz pod ręką piankę do golenia, nie zawahaj się jej użyć – rozpyl kosmetyk na dywanie i po chwili zbierz wilgotną szmatką.

Usuwanie plam na bieżąco nie zawsze wystarcza i od czasu do czasu trzeba wyczyścić cały dywan. Prostym rozwiązaniem jest czyszczenie na sucho. W tym celu możesz wykorzystać zwykłą sodę oczyszczoną. Ten prosty środek świetnie ożywi kolory. Posyp dywan sodą, zostaw na kilka minut i dokładnie zbierz ją przy pomocy odkurzacza, a dywan znowu będzie cieszył oczy świeżymi, czystymi barwami.

Doskonałym sposobem na skuteczne odkurzenie i odświeżenie dywanu jest pranie na śniegu. Rozłóż dywan wierzchnią warstwą na śniegu i mocno wytrzep trzepaczką. Uważaj jednak, żeby włókna nie wchłonęły zbyt dużo wilgoci. Żywe kolory przywrócisz również dzięki świeżo skoszonej trawie lub kiszonej kapuście – wystarczy rozrzucić je na kilka chwil na dywanie. Ciemny dywan szybko i łatwo wyczyścisz zaparzonymi liśćmi herbaty. Zabrudzenia usunie również gęsty roztwór soli.

W przypadku dużych zabrudzeń dobrym rozwiązaniem jest na pranie na mokro. W takiej sytuacji warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy lub z odkurzacza do prania dywanów. Jeśli nie masz takiej możliwości, możesz samodzielnie wykonać szamponowanie. W sklepach dostępnych jest wiele produktów przeznaczonych do tego celu. Przed szamponowaniem starannie odkurz cały dywan. Po praniu susz dywan w temperaturze pokojowej, w pozycji poziomej. Zamiast środków kupionych w sklepie wykorzystaj pianę z płatków mydlanych, a także wodę z octem (1 łyżka na litr wody) lub z amoniakiem (2 łyżki).

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl