Masz pytanie? tel: 733 888 555 e-mail: sklep@higieniczny.pl
Kosz na śmieci na działce - jak wybrać odpowiednie miejsce?

Planowanie naszej działki powinno być szczegółowe i bardzo dokładne. Zaleca się dokonanie podziału terenu na: część ogrodową, rekreacyjną i gospodarczą. Do części gospodarczej zaliczamy teren przeznaczony na kosze na odpadki. Wybór tego miejsca jest wielokrotnie przypadkowy, co oznacza niską jego funkcjonalność.

Zasadniczo miejsce do składowania odpadów wyznacza się w pobliżu ciągów komunikacyjnych tj. bramy wjazdowej, furtki. Sektor ten powinien posiadać łatwy i bezproblemowy dostęp dla służb komunalnych. Podczas planowania miejsca na składowanie odpadów należy wziąć pod uwagę zlokalizowanie budynków w najbliższym sąsiedztwie. Zlokalizowanie miejsca do składowania w pobliżu okien sąsiadów może prowadzić do nieporozumień i konfliktów. Miejsce na odpady potocznie zwane śmietnikami można w bardzo praktyczny sposób zagospodarować. Jednym z prostszych sposobów jest wykonanie prostej, zadaszonej konstrukcji z zaimpregnowanego drewna w przeróżnej kolorystyce. Co więcej, nie istnieje podstawa prawna określająca miejsce usytuowania tego typu składowiska śmieci.

Możemy też wykonać w pełni murowany obiekt z zadaszeniem, pokryty dachówką lub blachodachówką. Jednakże w tym przypadku musimy liczyć się z pewnymi ograniczeniami prawnymi np. zachowanie odległości od budynków mieszkalnych. Projekt takiego śmietnika możemy wykonać samodzielnie lub skorzystać z gotowych projektów oferowanych przez firmy w postaci gotowych do złożenia elementów. Całość konstrukcji należy umiejscowić na wcześniej przygotowanym podłożu betonowym lub wykonanym z kostki brukowej.

Planując zagospodarowanie śmietnika musimy wziąć pod uwagę czy decydujemy się na segregację śmieci czy też nie. W utrzymaniu czystości pomogą nam odpowiednie pojemniki na śmieci. Firmy zajmujące się ich produkcją dokładają wszelkich starań, aby produkty te były najwyższej jakości, a przede wszystkim wytrzymałe. Kolejną istotną kwestią jest pojemność pojemnika na śmieci. Im więcej domowników tym więcej produkowanych w gospodarstwie domowym śmieci. Średnio dla 2 osobowej rodziny zaleca się zakup pojemnika o pojemności 120 litrów. Dla rodziny liczącej więcej domowników zalecana pojemność kosza to 240 litrów. W przypadku segregowania śmieci, musimy zaopatrzyć się w co najmniej trzy dodatkowe pojemniki na: papier, szkło, plastik. Taka ilość pojemników zdecydowanie zwiększa obszar śmietnika, zatem decyzję o segregowaniu śmieci należy podjąć już podczas planowania tego miejsca. Również i w tym przypadku trwałość pojemników jest bardzo istotna. Można zastosować tzw. półśrodki zakupując lekkie, nietrwałe, metalowe konstrukcje podtrzymujące worki foliowe przeznaczone na odpady segregowane. Jednakże z doświadczenia internautów wynika, że bardziej korzystny jest zakup dobrych jakościowo, wytrzymałych pojemników plastikowych. W ten sposób utrzymamy czystość i porządek w tym miejscu.


Podsumowując powyższe, śmietniki na naszych posesjach nie muszą straszyć i być odrażającym miejscem. Już przy niewielkich nakładach finansowych możemy zorganizować w pełni funkcjonalne i estetyczne miejsce do składowania odpadów. Natomiast gospodarstwa domowe z zasobniejszym portfelem mogą stworzyć nowoczesny eko-śmietnik nawet z kompostownikiem.

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl