Masz pytanie? tel: 733 888 555 e-mail: sklep@higieniczny.pl
Upcykling - co to jest?

Dużym problemem współczesnego świata bez wątpienia jest nadmiar śmieci. Wszystko przez to, że charakterystyczną cechą naszych czasów jest przeogromny przesyt. Po prostu mamy za dużo wszystkiego, za szybo też pozbywamy się rzeczy,. które dałoby się jeszcze łatwo i szybko naprawić. Zamiast tego kupujemy nowe. Stwierdzenie, że wiele krajów wręcz tonie w śmieciach i nie jest w stanie sobie samodzielnie z tym poradzić nie jest mocno przesadzone. Nadmiar śmieci to duży, globalny problem ówczesnego świata. Świetnym rozwiązaniem dla ratowania się przed namiarem niepotrzebnych odpadów jest upcykling. To nic innego jak kreatywne wykorzystanie w śmieci.

Upcykling jest procesem polegającym na przekształcanie produktów już bezużytecznych, które mamy zamiar wyrzucić do śmietnika, na nowe, o zupełnie innej formie czy funkcjonalności. Gdyby więcej niż dotychczas osób korzystało z takiego rozwiązania, w dość krótkim czasie, jeśli nie zlikwidować, to udałoby się przynajmniej zminimalizować ilość zalegających na naszej planecie odpadów. Wraz ze zmniejszeniem odpadów zalegających na wysypiskach, analogicznie zmniejszyłoby się zapotrzebowanie na surowce, jakie niezbędne są do rozpoczęcia procesów produkcyjnych. Upcykling to określenie, którego autorami są William McDonought oraz Michael Braungart. Po raz pierwszy określenie to pojawiło się w ich wspólnej książce, zatytułowanej "Cradle to Cradle: Remaking the Way We Make Things".

Jeśli chodzi o ten cały upcykling, to nie ma jakiś szczególnie sztywnych norm i zasad dotyczących tego, co może zostać przerobione na inny przedmiot użytkowy zamiast wylądować w ogromie śmieci. Jedyne granice w takim działaniu stawiać może jedynie wyobraźnia. Ci o bogatej twórczości artystycznej, z materiałów, które wiele osób uzna za zwykłe śmieci, jest w stanie stworzyć prawdziwe cuda, których w żadnym sklepie i za żadne pieniądze nigdzie nie znajdziemy. Przetwarzaniu podlegać mogą zarówno europalety jaki i stare meble, puste szklane bądź plastikowe butelki ( szczególnie te ostatnie w nadmiarze zalegają na wysypiskach śmieci, a jak wiadomo ich rozkład trwa naprawdę bardzo bardzo długo), zniszczone ubrania, kapsle, stare dyskietki i płyty winylowe a nawet gumowe węże. Jak pokazują statystyki, przeciętny mieszkaniec Europy w ciągu roku jest w stanie wyprodukować nawet do 300 kg śmieci. Jeżeli przeliczyć to przez liczbę ludności to wychodzi naprawdę duża, nawet powiedzieć można przerażająca liczba śmieci, jakie corocznie w coraz większej ilości zanieczyszczają naszą planetę. Na szczęście, dzięki wprowadzonym pewnym prawnym zasadom znaczna część tej rocznej śmieciowej produkcji nadaje się do jakiegokolwiek późniejszego wykorzystania. Jeżeli tak by nie było, już dawno nasze ulice, lasy czy łąki dosłownie tonęłyby w śmieciach. Dzięki temu, środowisko naturalne jest nieco lepiej chronione, co oddziałuje tylko na dobro ludzkości, nawet jeżeli znaczna część społeczeństwa jeszcze nie jest świadoma tego faktu. Prawda jest taka, że im mniej zanieczyszczeń i odpadów zalega na wysypiskach śmieci, tym się rozkładają, trując przy tym nie tylko glebę, ale i również wody powierzchniowe.

Warto jednak mieć na uwadze, że niestety upcykling nie dla każdego będzie sprawiał tyle samo radości i satysfakcji, bowiem stworzenie czegoś, tak naprawdę z niczego wymaga nie lada pomysłowości i kreatywności. Trzeba mieć naprawdę bardzo ciekawy pomysł i nieco wolnego czasu, ab y móc zrealizować wszystkie, niekiedy niezbyt łatwe zagadnienia. Wykonanie jednej rzeczy zająć może kilka godzin, jednak niekiedy czynność ta przeciągać się może przez dni czy lata. Bezcenna jednak jest satysfakcja ze zrobienia czegoś samodzielnie.
Metoda upcyklingu wykonać można wiele ciekawych i oryginalnych rzeczy. Bardzo popularne jest tworzenie mebli z palet. Łóżek foteli czy stolików, Odpowiednio połączone i pomalowane tworzą naprawdę niezwykle wyjątkowy efekt. Stara gitara? Nie należy jej wyrzucać. Można wykonać z niej świetną wiszącą szafkę z niewielkimi półeczkami. Uzyskany efekt zachwyci nawet doświadczonego architekta wnętrz.

Mam nadzieję, że już wiesz czym jest upcykling :-)

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl