Masz pytanie? tel: 733 999 777 e-mail: sklep@koszenasmieci.pl
Zdrowa żywność - czytajmy etykiety produktów

Każdy pragnie dla siebie i swoich bliskich tego, co najlepsze. Idąc do sklepu sportowego kupujemy wygodne, markowe buty. Czy chodzi nam tylko o ten magiczny markowy znaczek na obuwiu? Oczywiście, że nie! Chodzi o komfort, jakość i wygodę. Idąc tym tropem, częściej wybieramy hotel z trzema gwiazdkami, a nie ten z dwiema. Dlaczego? Bo wolimy spać w lepszych warunkach. Czy wybierając żywność kierujemy się tymi samymi zasadami i wybieramy to, co dla nas najlepsze? Niestety nie zawsze. Wynika to po pierwsze z niewiedzy, a po drugie z pośpiechu. Na szczęście to się zmienia i coraz częściej spotykamy osoby, które "studiują" etykietę na pozór niewinnego jogurtu, czy parówek...Jakościowa żywność (i nasze zdrowie!) powinny być na pierwszym miejscu!

Jeśli pragniesz poprawić komfort swojego życia oraz zadbać o dietę swoich bliskich powinieneś wiedzieć, jakie zalety ma zdrowa żywność. A plusów jest wiele. Przede wszystkim zdrowe jedzenie nie ma tego wszystkiego, czego nie chcemy by posiadało. Konserwanty, sztuczne dodatki, substancje modyfikowane genetycznie, dodatki smakowe, barwniki...Powyższa wyliczanka brzmi groźnie i nie służy naszemu zdrowiu. Zadbajmy o to, by produkty spożywcze, które znajdą się w naszym zakupowym koszyku, były bezpieczne i zdrowe.

Jak to zrobić? Przede wszystkim dołączmy do grona osób czytających etykiety. I nie chodzi tu tylko o sprawdzenie daty ważności. Początkowo studiowanie listy składników wydłuży czas zakupów, ale z czasem nabierzemy wprawy i wystarczy już tylko jedynie zerknięcie, by wiedzieć, czy kupujemy dobrą i jakościową żywność.

No dobrze, zdrowa żywność jest dla nas ważna, chcemy czytać etykiety, ale jak to zrobić? Skomplikowane nazwy i oznaczenia przyprawiają o zawrót głowy! Zacznijmy od długości listy składników. Mając do wyboru jogurt z kilkoma lub kilkunastoma składnikami, wybierzmy ten pierwszy. Producenci żywności niejednokrotnie zastępują naturalny składnik kilkoma innymi, sztucznymi. Produkty z długą listą składników odłóżmy na półkę i poszukajmy lepszej alternatywy.

Co ze składnikami zaczynającymi się od litery E. Nie wszystkie E są szkodliwe. A które są? Warto zapisać sobie grupy szkodliwych E na karteczce (grupy są podzielone ze względu na funkcję, a więc konserwanty, barwniki, emulgatory, przeciwutleniacze itp.) i nosić na przykład w portfelu. Wybierając szynkę, spoglądamy na karteczkę i już wiemy, czy E, które się w niej znajdują, są szkodliwe dla zdrowia, czy nie.

Nie zapominajmy, że zdrowa żywność nie zawiera dużo cukru i soli. Zwracajmy zatem uwagę na ilość słodkiego lub słonego dodatku w danym produkcie. Sok z gigantyczną dawką cukru nie jest najlepszym wyborem, a przyprawa do zup z dużą ilością soli z pewnością nie będzie zdrowa.

Zdrowe pożywienie jest droższe w porównaniu do żywności ze sztucznymi dodatkami? Bywa droższe, ale czy to ma być powód dla którego będziemy jeść byle jak? Chleb na naturalnym zakwasie będzie droższy od chleba ze sztucznymi dodatkami, ale naturalne pieczywo ma lepszy smak i jest zdrowsze. Jogurt o smaku malinowym (niekoniecznie mający coś wspólnego z malinami) jest tańszy, ale i mniej smaczny od domowego jogurtu malinowego (jogurt naturalny wymieszany ze świeżymi malinami).

Zdrowa żywność jest tak samo ważna jak dobre buty, czy wygodne łóżko w hotelu. Dbajmy o siebie i nie żałujmy czasu (i pieniędzy!) na przemyślane i zdrowe zakupy. To, co jemy wpływa przecież na jakość naszego życia, na naszą sprawność i codzienne samopoczucie...

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl