Masz pytanie? tel: 733 888 555 e-mail: sklep@higieniczny.pl
Jak dopasować kosz na śmieci do wnętrza?

Czasem wydaje się, że śmieci jest więcej niż tego, co kupujemy. Zajmują sporo miejsca, a konieczność ich segregacji nastręcza kolejne problemy. Wraz z piętrzącą się górą odpadów, trzeba zadbać o ich odpowiednie zaszeregowanie za pomocą przynajmniej dwóch osobnych pojemników. Dobrze wiemy, że może się to okazać prawie niemożliwe, gdy spróbujemy wyobrazić sobie wciskanie małego kosza na śmieci pod szafkę w zlewie i nieprzyjemny przymus opróżniania go co rusz, ponieważ napełnia się w niespotykanym tempie.

Małe, niemieszczące się i niewygodne pojemniki przechodzą do lamusa. Rynek nasiąka nowymi produktami, których walory estetyczne i wygoda w użytkowaniu tworzą wysokie standardy wyrobów magazynujących odpady oraz zajmują ważne miejsce w domowej przestrzeni.

Szybka i wygodna segregacja – jak sobie radzić?

Przed zmianą przepisów i kampaniami reklamowymi niewiele osób zdawało sobie sprawę z wagi segregowania śmieci. Tymczasem ten obowiązek niesie ze sobą wiele korzyści. Ze względu na możliwość wykorzystania niektórych odpadów (tj.: szkła, papieru, plastiku i metalu), warto segregować je, by mogły następnie ulec procesowi recyklingu, co w znacznym stopniu poprawia stan środowiska. Wtórne wykorzystanie odpadów automatycznie generuje niższe zapotrzebowanie na surowce pierwotne. Dla przykładu warto przytoczyć liczby, którymi operują badania nad oszczędnością energii (65%), redukcją zanieczyszczeń wody (35%), a także powietrza (aż 74%) tony papieru w stosunku do zużycia i stopnia zanieczyszczenia, jakie jest powodowane produkcją papieru z włókien pierwotnych. Jeśli tego byłoby mało, ostatnim z argumentów jest mniejsza powierzchnia składowania śmieci, co jest w naturalny sposób zdrowsze dla gleby i środowiska. Sortowanie śmieci to również prosta droga do oszczędności w naszym portfelu (opłaty za wywóz różnią się w zależności od tego, czy wyrzucone rzeczy są posortowane).

kosz do segragcji śmieci Brabantia

Niebieski kontener oznacza odpady papierowe, w żółtym umieścimy plastik, folie i metale kolorowe, natomiast zielony pomieści wszelkiego rodzaju szkło. Wśród kontenerów mamy także pojemnik szary stworzony z myślą o odpadach higienicznych, ubraniach nienadających się do użytku czy porcelanie (tzw. odpady bytowe nie do recyklingu) oraz brązowy przeznaczony na resztki organiczne (biodegradowalne) np. pozostałości żywnościowe.

Ważne, by upewnić się, że wyrzucone butelki, puszki i opakowania po jedzeniu są całkowicie opróżnione i czyste. W takim razie, jaki rodzaj kosza będzie się świetnie nadawał do rozpoczęcia segregacji?

kosz do segregacji śmieci żółty Brabantia

Jak zaoszczędzić czas czyli wygodny kosz

Często wybór kosza na śmieci pada po analizie natężenia ruchu w miejscu, w którym będzie on ulokowany. Częstotliwość opróżniania go, będzie decydowała o wielkości potrzebnego pojemnika.

Najprawdopodobniej dojdziemy do jednego, prostego wniosku: wygoda to podstawa.

Zatem jeśli mamy problem z małą ilością miejsca np. w kuchni, wybierzmy trzy pojemniki złączone w jeden. Poszczególne pojemniki nie będą imponowały gabarytami, ale zmieszczą się do filigranowej kuchni. Nie dość, że obecne wzory kubłów są pięknie wykonane i mogą stać w pomieszczeniu, nie szpecąc go ani trochę, to jeszcze są funkcjonalne poprzez opcję segregowania w każdej komorze innych resztek i odpadów. Komory można wyjmować, dlatego nie ma problemu z osobnym opróżnianiem każdej z nich.

kosz na śmieci brabantia

Jeszcze inną opcją dla tych, których kuchnia nie zmieści jednego większego pojemnika na śmieci, jest zestaw oddzielnych zbiorników. Poszczególne kontenery są ustawne, można je umieścić w miejscach domu, gdzie powstaje najwięcej odpadków konkretnego rodzaju.

A co w takim razie z resztkami biodegradalnymi? Najłatwiej przechować je w eleganckich, zgrabnych kompostownikach, które możemy postawić na blacie kuchennym. Są one wyposażone w filtry pochłaniające zapach i zapewniające odpowiednią cyrkulację powietrza wewnątrz pojemnika. Jeśli zależy nam na wygodzie, możemy poszukać takich z wyprofilowanym dnem oraz gładkimi ściankami, które najłatwiej będzie doczyścić. Można również postawić na modele z wyjmowanymi wiaderkami wykonanymi z polipropylenu, który jest łatwy do czyszczenia.

Ograniczona przestrzeń nie będzie kłopotem również w przypadku, gdy bierzemy pod uwagę pojemniki wmontowywane w szafki. I tak, możemy sortować śmieci w kubłach wysuwanych na prowadnicach rolkowych lub zagnieżdżonych w głębokich szufladach i wysuwanych wraz z frontem, co zdecydowanie oszczędza czas, jest proste i wygodne.

Jeśli szukamy czegoś łatwego do utrzymania w czystości, najprostszym rozwiązaniem będzie pojemnik z tworzywa sztucznego. Miękka, nawilżona środkiem do zmywania szmatka zetrze brudną powierzchnię bez zbędnej straty czasu.

Obecnie kosze na śmieci są stworzone do tego, by wpasować się w każdą przestrzeń. Warto poszukać tego idealnego dla naszego domu.

Nie ukrywaj kosza!

W każdym domu znajduje się kosz na śmieci, ponieważ jest niezbędny w codziennym życiu domowników. Rynek oferuje mnóstwo modeli, producenci prześcigają się w proponowaniu najnowszych rozwiązań. Możemy więc wybierać dowolne kształty, kolory i rozmiary, dobierać materiały, tworzyć kompozycję z kilku pojemników. Jak wybrać taki, którego nie będziemy się wstydzić?

nowoczesny kosz na śmieci

Przy aranżacji pomieszczenia, w którym znajdzie się pojemnik na odpady, warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych rzeczy. Pierwszą będzie styl pomieszczenia.

Jeśli kosz ma być wolnostojący, warto dobrze dobrać jego wielkość, kolor i kształt do otaczającej przestrzeni. Do wyboru mamy nowoczesne modele wykonane ze stali nierdzewnej i te metalowe w stylu vintage. Stal barwiona proszkowo (szpachlą epoksydowo/poliestrową) na pewno będzie ozdobą wnętrza.

Jeśli chcemy, by zbiornik odpadów rzucał się w oczy, ustawiamy go w widocznym miejscu i dobieramy sugestywne, komponujące się z wnętrzem kolory. Paleta kolorów jest naprawdę szeroka, warto poeksperymentować z nowym wyglądem i ożywić stare meble czy pastelowe ściany. Dlaczego kosz miałby nie nadać trochę pikantności naszej kuchni czy pokojowi?

Nowe rozwiązania proponują zamianę zwyczajnego kosza na designerski projekt. Jako jeden z najczęściej użytkowanych rzeczy w wyposażeniu domu, może on stanowić element dekoracyjny. Dzięki właściwościom estetycznym, obecnie kubły można postawić w dowolnym miejscu w wolnej przestrzeni pomieszczenia.

Czasy, gdy kosz na śmieci musiał stać pod zlewem, już dawno za nami. Nawet jeśli jego główną cechą nie są walory estetyczne, czemu nie wybrać takiego, który stanie się dekoracją dla wnętrza?

kosze na śmieci w postaci mebla

Ułatwienia i najnowsze trendy w świecie kontenerów

Ostatnio możemy spotkać się z coraz śmielszymi projektami, wśród których na uwagę zasługuje na pewno inteligentny kosz. Przerzucenie odpowiedzialności segregowania śmieci na maszynę wydaje się być nie tak złym pomysłem, zwłaszcza w dobie powszechności utrzymania wygody w każdym aspekcie naszego życia. Na czym polegałaby taka segregacja? Kontener przyjąłby wszystkie odpady i dzielił je. Miałby wbudowane do komory głównej czujniki oraz kamerę rozpoznające rodzaj wrzuconego odpadu. Wewnątrz naczynia śmieci ulegałyby zgnieceniu, a gdy się napełni, urządzenie informowałoby o tym fakcie firmę wywozową. Inteligentny kosz ma trafić na rynek już w 2018 r.

Jeżeli w swoich poszukiwaniach uwzględniamy większą dbałość o higieniczność, sprawdzą się tu urządzenia bezdotykowe działające na zasadzie podczerwieni. Umieszczenie źródła czujnika w mechanizmie konstrukcji pozwala na otwarcie pokrywy automatycznie, gdy zbliżymy do niej dłoń na odległość 10 cm (samopodnoszące się pokrywy).

Dla miłośników ekologicznych rozwiązań producenci proponują nowoczesne utylizatory. Kompostujemy w nich odpady organiczne typu skorupki, fusy, obierki i kości. Urządzenie z łatwością sobie z nimi poradzi, mieląc, a następnie schładzając i osuszając odpady. Dzięki temu otrzymamy bezzapachowy proszek, który można wykorzystać w ogrodzie jako naturalny nawóz do roślin.

Dostosowując kosz do naszej kuchni czy pokoju, warto sprawdzić te wyposażone w specjalne osłony, za pomocą których zapewnimy zabezpieczenie przed zarysowaniami czy też zabrudzeniami wewnętrznej stronie drzwiczek szafki. W zależności od sposobu otwierania się szafki i zabudowy meblowej mamy do wyboru modele otwierane tradycyjnie, a także te z wysuwanymi lub uchylnymi frontami. Wyboru możemy dokonać spośród wysuwanych tac jak i całych szuflad przeznaczonych do segregacji odpadów. Spotkamy się z kontenerami składającym się z wielu komór i tymi podnoszącymi pokrywę za pomocą pedała. Niektóre rozwiązania będą proponowały specjalny system zatrzasków pomocny przy zsuwających się workach, jeszcze inne będą wyposażone w system samonaciągających się worków. Możliwości jest wiele, niektóre wprowadzane udogodnienia są zdecydowanie na miarę nowoczesności.

Jakikolwiek kosz wybierzemy, pamiętajmy przede wszystkim o tym, że powinien być łatwo dostępny dla domowników, dostosowany do ilości i rodzaju śmieci, wykonany z wysokiej jakości tworzyw, łatwy do czyszczenia oraz posiadający estetyczny design.

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl