Masz pytanie? tel: 733 888 555 e-mail: sklep@higieniczny.pl

Kosz do segregacji śmieci i odpadów - Czym kierować się podczas zakupu?

Segregowanie odpadów to nie tylko konieczność, narzucona przepisami mieszkaniowymi, ale również społeczny obowiązek. Dzięki oddzielaniu surowców wtórnych nie tylko mniej zanieczyszczamy środowisko, ale też obniżają się koszty produkcji wielu wyrobów powstających z odzyskanych materiałów. Z pomocą naszych koszy segregowanie odpadów w Twoim domu czy firmie nie będzie już żadnym problemem, bowiem wybierzesz takie pojemniki, które najlepiej dopasujesz do przeznaczonego im miejsca nawet w pomieszczeniach o małej powierzchni. Kolorowe pokrywki lub oznaczenia pozwolą Ci zawsze wybrać odpowiedni pojemnik na wyrzucane śmieci.

Nasze kosze do segregacji to zarówno pojedyncze wąskie pojemniki, które dzięki swoim kształtom mogą być doskonale dopasowane do wnętrza szafki czy szuflady. To również całe zestawy składające się z zewnętrznego wiadra i odpowiednio wkomponowanych wkładów, umożliwiających oddzielanie papieru, metalu czy szkła od resztek pochodzenia organicznego. Jeśli w Twoim domu czy firmie produkuje się więcej odpadów do dyspozycji masz też duże, pojemne kosze z pokrywami, wykonane z tworzywa w intensywnych i rozpoznawalnych barwach. Dodatkowe oznaczenia czy napisy pomogą Twoim pracownikom rozpoznać przeznaczenie każdego z nich, a Ty pozbędziesz się problemu z opłatami za segregację.

Każdy kosz do segregowania śmieci, jaki znajdziesz w naszym sklepie jest wykonany z zastosowaniem najwyższych standardów produkcyjnych, z dobrej jakości materiałów, które zapewniają mu trwałość. Nawet te duże, firmowe modele są estetyczne i ciekawe kolorystycznie, dlatego nie musisz obawiać się, że będą szpecić wnętrze. Z powodzeniem wstawisz je do biurowego korytarza, gdzie będą efektownym i zarazem bardzo praktycznym dodatkiem. W warunkach domowych małe plastikowe kosze z pokrywą bez problemu opróżnisz i w razie potrzeby umyjesz zawsze zachowując higienę w miejscu ich przechowywania. Zróżnicowana pojemność zapewni Ci też zawsze odpowiednią ilość miejsca do potrzeb Twoich, Twojej rodziny czy współpracowników.

Jak segregować śmieci i odpady?

1 lipca 2017 roku wszedł w życie Wspólny System Segregacji Odpadów (WSSO), który został wprowadzony na terenie całego kraju. Skuteczność obowiązującego wcześniej systemu selektywnej zbiórki odpadów była stosunkowo niska. Z tego powodu zdecydowano, że segregowanie śmieci będzie odbywać się na innych zasadach.

Dlaczego segregacja śmieci jest ważna?

Recykling ma bardzo duży wpływ na gospodarkę, ponieważ pozwala na zmniejszenie zużycia surowców i energii niezbędnych do wytwarzania nowych produktów. Jedynie segregacja odpadów w miejscu ich powstania umożliwia osiągnięcie wysokiego poziomu odzyskiwania surowców wtórnych. Poziom recyklingu w Polsce rośnie z roku na rok, jednak nadal wypada dosyć słabo na tle krajów Europy Zachodniej. Zgodnie z wymogami postawionymi Polsce przez UE do 2020 powinniśmy znacznie poprawić swoje rezultaty w tym zakresie. Wprowadzenie Wspólnego Systemu Segregacji Odpadów ma pomóc w osiągnięciu tego celu.

Segregowanie śmieci zgodnie z WSSO

Segregacja odpadów w ramach WSSO odbywa się na nowych zasadach. Wprowadzono podział śmieci na 4 grupy.

Kosze i pojemniki w niebieskim kolorze przeznaczone są na papier, w tym papier biurowy, zeszyty, ulotki, gazety, czasopisma oraz opakowania wykonane z papieru i tektury. Nie wrzucamy papieru pokrytego folią i zanieczyszczonego, odpadów higienicznych worków po nawozach i materiałach budowlanych oraz tapet zabrudzonych tynkiem.

Do zielonych pojemników i koszy na śmieci powinno trafić szkło - szklane opakowania po kosmetykach, słoiki oraz butelki. Nie wrzucamy luster, szyb, żarówek, ceramiki, doniczek, opakowań po lekach i olejach silnikowych, zniczy, termometrów.

Do koszy i pojemników na śmieci w kolorze żółtym zbierane są metale oraz tworzywa sztuczne, na przykład kartony po mleku i sokach, opakowania po środkach czystości, worki i torebki foliowe, butelki plastikowe, nakrętki i kapsle. Nie wrzucamy części samochodowych, opakowań po olejach, lakierach i farbach, opakowań po lekach, plastikowych zabawek.

Pojemniki i kosze na śmieci brązowe przeznaczone są na odpady bio, czyli skoszoną trawę, resztki jedzenia, gałęzie, liście, trociny. Nie wrzucamy kości zwierząt, ziemi, kamieni, oleju jadalnego, odchodów, płyt wiórowych, popiołu z węgla kamiennego, impregnowanego drewna.

Prawidłowa segregacja śmieci wymaga również korzystania z pojemników przeznaczonych na odpady zmieszane, których nie można wrzucić do pozostałych kontenerów. Dotyczy to między innymi zabrudzonego i mokrego papieru, luster, talerzy, porcelany, tkanin, artykułów higienicznych, resztek kosmetyków, długopisów i ołówków. Segregowanie śmieci nie obejmuje również takich odpadów jak zużyte baterie, meble, opony, odpady budowlane oraz sprzęt elektroniczny i elektryczny, które należy oddawać do punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych (PSZOK).

Segregacja śmieci prowadzona zgodnie z WSSO może wydawać się skomplikowanym zadaniem, jednak pozwala na odzyskanie dużych ilości surowców.

Zalety wprowadzenia WSSO

Celem WSSO jest bardziej efektywna segregacja śmieci. Wprowadzenie tego rozwiązania ma przede wszystkim przełożyć się na zwiększenie poziomu odzyskiwania surowców wtórych, a także na zmniejszenie ilości odpadów składowanych. Do 2020 Polska musi spełnić normy recyklingu nałożone przez UE. Niepowodzenie w tym zakresie doprowadzi do nałożenia na nasz kraj wysokich kar finansowych. Dodatkowo brak jednolitych zasad, na których opiera się segregowanie śmieci, groził utratą unijnych funduszy na gospodarkę odpadami. Środki z funduszy wykorzystywane są między innymi na realizację inwestycji, dzięki którym segregacja odpadów jest łatwiejsza, na przykład na tworzenie punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych.

Segregacja odpadów - WSSO w gminach

Gminy muszą wprowadzić kosze i pojemniki na śmieci w odpowiednich kolorach maksymalnie do 30 czerwca 2022 r. Zastosowano również okres przejściowy w związku z koniecznością wygaśnięcia dotychczasowych umów z firmami zajmującymi się odbieraniem odpadów. Oznakowanie pojemników stosowanych przed wejściem w życie WSSO powinno zostać wymienione w ciągu 6 miesięcy.

Skuteczna segregacja śmieci a gospodarka 

Większość produktów wykonana jest z materiałów takich jak papier szkło, metal i plastik. Są to surowce, które można ponownie wykorzystać. Segregacja odpadów pozwala na odzyskanie wartościowych surowców. Ze zużytego papieru wytwarza się między innymi opakowania do jajek, filtry do kawy i maseczki ochronne. Szkło można wykorzystać ponownie do produkcji opakowań, kafelków i materiałów budowlanych, na przykład włókien szklanych. Odzyskany plastik służy do wyrobu folii, opakowań, butelek, zabawek, ekranów przeciwhałasowych i wielu innych produktów.

Segregowanie śmieci ma pozytywny wpływ na gospodarkę oraz na środowisko naturalne, ponieważ zmniejsza ilość odpadów wymagających składowania. Recykling ogranicza zużycie surowców i emisję szkodliwych substancji. Obecnie przetwarzanie odpadów i odnawialne źródła energii należą do najlepiej rozwijających się sektorów gospodarki, a powiększanie się tego sektora pozwala na tworzenie nowych miejsc pracy.

Poznaj Ovetto - wyjątkowe kosze do segregowania śmieci!

Przywykliśmy do tego, że kosze do segregowania śmieci odznaczają się stosunkowo neutralną kolorystyką i niezbyt rzucającym się w oczy wzornictwem. W zasadzie jedynie odstępstwo od tej reguły stanowią kosze na śmieci ze stali nierdzewnej, które jednak także mają najczęściej klasyczne kształty; producenci kładą nacisk raczej na ich funkcjonalność niż na wygląd. Kosze na śmieci nie muszą być jednak tylko dyskretnym praktycznym uzupełnieniem naszego domu! Udowodniła to włoska firma Soldi Design, wprowadzając na rynek innowacyjne kosze na śmieci Ovetto, które przyciągają uwagę przede wszystkim swoim futurystycznym designem, zupełnie innym od tego, do którego przywykliśmy, gdy chodzi o pojemniki na odpady.

Przedsiębiorstwo Soldi Design zostało założone w roku 2012, specjalizuje się ono w produkcji designerskich artykułów gospodarstwa domowego. Wszystkie produkty wykonywane są z materiałów pochodzących z recyklingu lub ABS. W chwili obecnej firma Soldi Design oferuje swoje produkty w czterech seriach: Ovetto, Differbin, Bruchetto oraz Gadget. Najbardziej rozpoznawalne z artykułów włoskiego producenta są póki co innowacyjne kosze do segregacji Ovetto. Firma stara się produkować artykuły maksymalnie przyjazne środowisku, które można poddać powtórnemu recyklingowi.

Pojemniki do segregacji śmieci Ovetto to zdecydowanie produkt designerski, wyjątkowy, który zaprojektowany został przez włoskiego projektanta Gianluca Soldi. Charakterystyczny kształt kosza to niejedyna zaleta flagowego produktu włoskiej firmy. Ovetto to kosze do segregacji śmieci, które wyposażono w trzy odrębne komory oraz umiejscowioną centralnie zgniatarkę do butelek typu PET. Wykorzystanie zgniatarki pozwala na znacznie zmniejszenie objętości segregowanych śmieci i tym samym rzadsze opróżnianie kosza.

Kosze Ovetto mają kształt wielkiego jaja osadzonego na krótkiej, lecz bardzo stabilnej nóżce. Utrzymane są w bardzo zróżnicowanej kolorystyce. Dostępne są oczywiście monochromatyczne egzemplarze, np. białe i czarne, jednak największym zainteresowaniem cieszą się pojemniki na odpady Ovetto utrzymane w bardziej intensywnych kolorach. Dostępne są kosze różowe, czerwone, w cętki leoparda i w inne nietypowe wzory. Kosze do segregacji Ovetto można wykorzystywać zarówno w kuchni jak i w innych pomieszczeniach w domu. Są one także dobrym rozwiązaniem w przypadku lokali gastronomicznych, urzędów, szpitali, banków itd. Kosz sprawdzi się również w ogrodzie. Istotną zaletą koszy marki Ovetto jest ich stosunkowo duża pojemność – każda z trzech komór pojemnika pomieści nawet 30 litrów.

Warto zaznaczyć, że pojemniki do segregowania odpadów Ovetto obracają się o 360 stopni, tym samym zapewniając nam łatwy dostęp do każdej z trzech osobnych komór. Można je zatem postawić także w rogu kuchni lub innego pomieszczenia. Co istotne, każda komora wyposażona została w specjalny otwór do wkładania odpadów znajdujący się w górnej części kosza. Worki na odpady wyjmuje się po otwarciu drzwiczek (również znajdujących się w każdej komorze). Konstrukcja kosza jest bardzo szczelna, nie ma obawy zatem, że na zewnątrz wydostana się jakiekolwiek zapachy.

Luksusowe pojemniki do segregacji odpadów Ovetto możecie zamówić również w naszym sklepie internetowym. Jeśli zależy wam na rozwiązaniach atrakcyjnych wizualnie, nowoczesnych i przy tym eleganckich, designerskie kosze Ovetto z pewnością przypadną Wam do gustu. Kosze mają idealnie gładką powierzchnię, są proste w obsłudze. Ovetto to najlepszy dowód na to, że segregacja odpadów może stać się przyjemnością.

OKT - wspaniała seria pojemników do segregowania śmieci

Już od niemalże 30 lat OKT jest jednym z najbardziej znanych niemieckich producentów artykułów gospodarstwa domowego z tworzywa sztucznego. Najwyższa jakość produktów, profesjonalny serwis i staranne wykonanie – to właśnie zapewnia nam firma OKT. W chwili obecnej OKT posiada dwa zakłady produkcyjne, w Stemwelde w Niemczech oraz w Bydgoszczy. Przedsiębiorstwo dysponuje ponadto licznymi centrami dystrybucji na terenie całej Europy.

Przedsiębiorstwo OKT Kunststofftechnik GmbH powstało w roku 1986 w Niemczech. Już na początku lat dziewięćdziesiątych otworzono polski oddział firmy, co miało przyspieszyć wejście OKT na rynek Europy Wschodniej. Intensywny rozwój firmy, szukanie innowacyjnych rozwiązań, systematyczna modernizacja linii produkcyjnych – to wszystko przyczyniło się do dynamicznej ekspansji rynkowej przez markę OKT. Warto dodać, że w roku 2003 oddział OKT Polska otrzymał prestiżowy certyfikat DIN EN ISO 9001:2000. Od 2006 wszystkie produkty OKT oznaczone są tym samym logo, które obecnie postrzegane jest jako gwarancja najwyższej jakości w przystępnej cenie.

Firma OKT kładzie duży nacisk na kwestie związane z ochroną środowiska. Nie tylko przestrzega obowiązujących przepisów prawnych, ale także rozważnie gospodaruje surowcami. Procesy produkcyjne przebiegają w taki sposób, aby można było zaoszczędzić maksymalną ilość surowców oraz energii cieplnej. Z myślą o środowisku naturalnym konsekwentnie unika się stosowania zbędnych opakowań. Produkty marki OKT nie zawierają żadnych metali ciężkich.

W chwili obecnej produkty OKT produkowane są w następujących seriach:

Osoby zainteresowane ekologicznymi koszami na śmieci marki OKT, zapraszamy serdecznie do zapoznania się z naszym asortymentem. Także w naszym sklepie możecie zamówić teraz pojemniki do segregacji odpadów OKT, których zróżnicowana kolorystyka, atrakcyjne wzornictwo i praktyczne kształty pozwalają na wykorzystywanie ich w dowolnym pomieszczeniu naszego domu.

OKT produkuje kosze do segregowania śmieci, które nadają się do wykorzystywania zarówno w domach prywatnych jak i lokalach gastronomicznych, pomieszczeniach biurowych itd. Dużym atutem produktów OKT jest ich zróżnicowanie rozmiarowe – na chwilę obecną proponowane są plastikowe kosze na śmieci o pojemności w przedziale 7-50 litrów. Z pewnością zatem każdy może znaleźć odpowiedni dla siebie kosz niemieckiej marki. Przystępne ceny są kolejnym argumentem, który przemawia właśnie za tymi pojemnikami na odpady.

A może interesują Cię kosze do segregacji? Również osoby dbające o środowisko naturalne będą zadowolone z produktów marki OKT. W ramach jednego rozmiaru poszczególne pojemniki na odpady można ze sobą połączyć przy użyciu specjalnego wbudowanego klipsa. W ten sposób możemy łatwo stworzyć zestaw do segregowania odpadów, który będzie składał się z optymalnej dla nas ilości pojemników.

 

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl