Witaj w sklepie Koszenaśmieci.pl! Potrzebujesz pomocy? tel.: 71 757 58 30 e-mail: sklep@koszenasmieci.pl

Kosz do segregacji śmieci i odpadów - Czym kierować się podczas zakupu?

Segregowanie odpadów to nie tylko konieczność, narzucona przepisami mieszkaniowymi, ale również społeczny obowiązek. Dzięki oddzielaniu surowców wtórnych nie tylko mniej zanieczyszczamy środowisko, ale też obniżają się koszty produkcji wielu wyrobów powstających z odzyskanych materiałów. Z pomocą naszych koszy segregowanie odpadów w Twoim domu czy firmie nie będzie już żadnym problemem, bowiem wybierzesz takie pojemniki, które najlepiej dopasujesz do przeznaczonego im miejsca nawet w pomieszczeniach o małej powierzchni. Kolorowe pokrywki lub oznaczenia pozwolą Ci zawsze wybrać odpowiedni pojemnik na wyrzucane śmieci.

Nasze kosze do segregacji to zarówno pojedyncze wąskie pojemniki, które dzięki swoim kształtom mogą być doskonale dopasowane do wnętrza szafki czy szuflady. To również całe zestawy składające się z zewnętrznego wiadra i odpowiednio wkomponowanych wkładów, umożliwiających oddzielanie papieru, metalu czy szkła od resztek pochodzenia organicznego. Jeśli w Twoim domu czy firmie produkuje się więcej odpadów do dyspozycji masz też duże, pojemne kosze z pokrywami, wykonane z tworzywa w intensywnych i rozpoznawalnych barwach. Dodatkowe oznaczenia czy napisy pomogą Twoim pracownikom rozpoznać przeznaczenie każdego z nich, a Ty pozbędziesz się problemu z opłatami za segregację.

Każdy kosz do segregowania śmieci, jaki znajdziesz w naszym sklepie jest wykonany z zastosowaniem najwyższych standardów produkcyjnych, z dobrej jakości materiałów, które zapewniają mu trwałość. Nawet te duże, firmowe modele są estetyczne i ciekawe kolorystycznie, dlatego nie musisz obawiać się, że będą szpecić wnętrze. Z powodzeniem wstawisz je do biurowego korytarza, gdzie będą efektownym i zarazem bardzo praktycznym dodatkiem. W warunkach domowych małe plastikowe kosze z pokrywą bez problemu opróżnisz i w razie potrzeby umyjesz zawsze zachowując higienę w miejscu ich przechowywania. Zróżnicowana pojemność zapewni Ci też zawsze odpowiednią ilość miejsca do potrzeb Twoich, Twojej rodziny czy współpracowników.

Jak segregować śmieci i odpady?

1 lipca 2017 roku wszedł w życie Wspólny System Segregacji Odpadów (WSSO), który został wprowadzony na terenie całego kraju. Skuteczność obowiązującego wcześniej systemu selektywnej zbiórki odpadów była stosunkowo niska. Z tego powodu zdecydowano, że segregowanie śmieci będzie odbywać się na innych zasadach.

Dlaczego segregacja śmieci jest ważna?

Recykling ma bardzo duży wpływ na gospodarkę, ponieważ pozwala na zmniejszenie zużycia surowców i energii niezbędnych do wytwarzania nowych produktów. Jedynie segregacja odpadów w miejscu ich powstania umożliwia osiągnięcie wysokiego poziomu odzyskiwania surowców wtórnych. Poziom recyklingu w Polsce rośnie z roku na rok, jednak nadal wypada dosyć słabo na tle krajów Europy Zachodniej. Zgodnie z wymogami postawionymi Polsce przez UE do 2020 powinniśmy znacznie poprawić swoje rezultaty w tym zakresie. Wprowadzenie Wspólnego Systemu Segregacji Odpadów ma pomóc w osiągnięciu tego celu.

Segregowanie śmieci zgodnie z WSSO

Segregacja odpadów w ramach WSSO odbywa się na nowych zasadach. Wprowadzono podział śmieci na 4 grupy.

Kosze i pojemniki w niebieskim kolorze przeznaczone są na papier, w tym papier biurowy, zeszyty, ulotki, gazety, czasopisma oraz opakowania wykonane z papieru i tektury. Nie wrzucamy papieru pokrytego folią i zanieczyszczonego, odpadów higienicznych worków po nawozach i materiałach budowlanych oraz tapet zabrudzonych tynkiem.

Do zielonych pojemników i koszy na śmieci powinno trafić szkło - szklane opakowania po kosmetykach, słoiki oraz butelki. Nie wrzucamy luster, szyb, żarówek, ceramiki, doniczek, opakowań po lekach i olejach silnikowych, zniczy, termometrów.

Do koszy i pojemników na śmieci w kolorze żółtym zbierane są metale oraz tworzywa sztuczne, na przykład kartony po mleku i sokach, opakowania po środkach czystości, worki i torebki foliowe, butelki plastikowe, nakrętki i kapsle. Nie wrzucamy części samochodowych, opakowań po olejach, lakierach i farbach, opakowań po lekach, plastikowych zabawek.

Pojemniki i kosze na śmieci brązowe przeznaczone są na odpady bio, czyli skoszoną trawę, resztki jedzenia, gałęzie, liście, trociny. Nie wrzucamy kości zwierząt, ziemi, kamieni, oleju jadalnego, odchodów, płyt wiórowych, popiołu z węgla kamiennego, impregnowanego drewna.

Prawidłowa segregacja śmieci wymaga również korzystania z pojemników przeznaczonych na odpady zmieszane, których nie można wrzucić do pozostałych kontenerów. Dotyczy to między innymi zabrudzonego i mokrego papieru, luster, talerzy, porcelany, tkanin, artykułów higienicznych, resztek kosmetyków, długopisów i ołówków. Segregowanie śmieci nie obejmuje również takich odpadów jak zużyte baterie, meble, opony, odpady budowlane oraz sprzęt elektroniczny i elektryczny, które należy oddawać do punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych (PSZOK).

Segregacja śmieci prowadzona zgodnie z WSSO może wydawać się skomplikowanym zadaniem, jednak pozwala na odzyskanie dużych ilości surowców.

Zalety wprowadzenia WSSO

Celem WSSO jest bardziej efektywna segregacja śmieci. Wprowadzenie tego rozwiązania ma przede wszystkim przełożyć się na zwiększenie poziomu odzyskiwania surowców wtórych, a także na zmniejszenie ilości odpadów składowanych. Do 2020 Polska musi spełnić normy recyklingu nałożone przez UE. Niepowodzenie w tym zakresie doprowadzi do nałożenia na nasz kraj wysokich kar finansowych. Dodatkowo brak jednolitych zasad, na których opiera się segregowanie śmieci, groził utratą unijnych funduszy na gospodarkę odpadami. Środki z funduszy wykorzystywane są między innymi na realizację inwestycji, dzięki którym segregacja odpadów jest łatwiejsza, na przykład na tworzenie punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych.

Segregacja odpadów - WSSO w gminach

Gminy muszą wprowadzić kosze i pojemniki na śmieci w odpowiednich kolorach maksymalnie do 30 czerwca 2022 r. Zastosowano również okres przejściowy w związku z koniecznością wygaśnięcia dotychczasowych umów z firmami zajmującymi się odbieraniem odpadów. Oznakowanie pojemników stosowanych przed wejściem w życie WSSO powinno zostać wymienione w ciągu 6 miesięcy.

Skuteczna segregacja śmieci a gospodarka 

Większość produktów wykonana jest z materiałów takich jak papier szkło, metal i plastik. Są to surowce, które można ponownie wykorzystać. Segregacja odpadów pozwala na odzyskanie wartościowych surowców. Ze zużytego papieru wytwarza się między innymi opakowania do jajek, filtry do kawy i maseczki ochronne. Szkło można wykorzystać ponownie do produkcji opakowań, kafelków i materiałów budowlanych, na przykład włókien szklanych. Odzyskany plastik służy do wyrobu folii, opakowań, butelek, zabawek, ekranów przeciwhałasowych i wielu innych produktów.

Segregowanie śmieci ma pozytywny wpływ na gospodarkę oraz na środowisko naturalne, ponieważ zmniejsza ilość odpadów wymagających składowania. Recykling ogranicza zużycie surowców i emisję szkodliwych substancji. Obecnie przetwarzanie odpadów i odnawialne źródła energii należą do najlepiej rozwijających się sektorów gospodarki, a powiększanie się tego sektora pozwala na tworzenie nowych miejsc pracy.

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl