Masz pytanie? tel: 733 888 555 e-mail: sklep@higieniczny.pl
Jak prawidłowo uprać firanki?

Utrzymanie białych firan w idealnym stanie to trudne zadanie. Wrogiem bieli są zanieczyszczenia z ulicy, dym papierosowy i kurz, które nieustannie osiadają na tkaninie, sprawiając, że z białej zmienia się w szarą. Jak prać firanki, żeby zachwycały nieskazitelną czystością i pięknie się układały?

Podstawową zasadą, której musisz się trzymać, żeby osiągnąć dobre rezultaty, jest pranie w odpowiedniej temperaturze. Optymalnie powinno to być 30-40°C. Cieplejsza woda może spowodować odkształcenie i szybsze zniszczenie firan. Pomocny będzie również dobry proszek lub płyn przeznaczony do białych rzeczy.

Gdy masz taką możliwość, wypierz firanki w pralce ustawionej na tryb prania ręcznego – w ten sposób uchronisz materiał przed uszkodzeniem. W przypadku wyjątkowo delikatnych tkanin najlepiej zdecyduj się na pranie ręczne w wodzie z mydłem i odrobiną proszku. Taka metoda jest czasochłonna i męcząca, ale bezpieczna. Firany „makarony” przed włożeniem do pralki zawiąż w węzeł – unikniesz splątania. Możesz również zainwestować w specjalny woreczek z siatki lub wykorzystać zwykłą poszewkę od poduszki.

Jeśli chcesz uzyskać lepsze efekty w czasie prania firan, istnieje kilka prostych sztuczek, które w tym pomogą. Przydatny okaże się zwykły proszek do pieczenia. Przygotuj roztwór z proszku do pieczenia oraz proszku do prania i namocz w nim firanki przez 15 minut zanim zaczniesz je prać. Czasem firany mogą zabrudzić się tłuszczem. Zaraz po zachlapaniu posyp materiał mąką, która w ciągu kilku minut wchłonie tłuszcz z tkaniny. Takich plam pozbędziesz się również dzięki zwykłemu płynowi do naczyń.

Idealnie białe firanki będą świetnie prezentować się na oknie, można jednak dodatkowo poprawić ich wygląd dzięki usztywnieniu. Jeśli pierzesz firny ze sztucznych materiałów, np. nylonu, stylony lub tergalu, do ostatniego płukania dolej ocet (pół szklanki na litr wody) lub dosyp garść soli. Dzięki temu staną się sztywniejsze, lepiej ułożą się na oknie oraz nie będą się elektryzować. Wodę z solą możesz także stosować zamiast płynu antystatycznego.

Pamiętaj, żeby wyprane firanki powiesić na oknie zanim zdążą całkowicie wyschnąć – dzięki temu zapobiegniesz zagnieceniom.

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl