Masz pytanie? tel: 733 888 555 e-mail: sklep@higieniczny.pl
Jak łatwiej i szybciej poradzić sobie z prasowaniem ubrań?

Prasowanie nie należy do zajęć najprzyjemniejszych. Można jednak uczynić je szybszym i mniej uciążliwym za sprawą stosowania się do kilku prostych porad, które ułatwią tę czynność. Aby żelazko pracowało tak, jak powinno, musi być utrzymywane w czystości. Chodzi tutaj zarówno o czystość stopki żelazka, jak i jego wnętrza. Żelazko, które nie jest w stanie idealnym, prasuje gorzej i ciężej, co przyczynia się do dłuższej i mniej wydajnej pracy.

Powierzchnię stopki oczyścisz wodnym roztworem octu i miękką szmatką, która nie zarysuje delikatnej powierzchni. Jeśli chodzi o wnętrze, najczęstsza przyczyną spadku siły prasowania jest kamień, który osadza się, jeśli stosujemy twardą wodę. By go usunąć trzeba napełnić zbiorniczek octem (są także specjalne płyny, przeznaczone do tego celu) i ustawić na najwyższą temperaturę. Kiedy kamień zostanie rozpuszczony, opróżniamy zbiorniczek (wylewamy wszystko z wnętrza) i płuczemy wodą. Jeśli chcemy uniknąć kłopotów, używajmy wyłącznie wody destylowanej, a w przypadku jej braku, deszczówki, a w ostateczności przegotowanej i ostudzonej wody, z której podczas gotowania wytrąciły się wszelkie zanieczyszczenia. W żadnym wypadku nie napełniajmy zbiornika żelazka wodą z kranu.

Pierwsza czynność, która ułatwi prasowanie, zaczyna się jeszcze przed wzięciem żelazka do ręki, a nawet przed pomyśleniem o prasowaniu. Chodzi o suszenie ubrań. W miarę możliwości, rozwieś ubrania tak, by schnąć nie doznawały zagnieceń i załamań. W ten sposób unikniesz konieczności żmudnego rozprasowywania niechcianych zagięć, a samo prasowanie ograniczy się do wygładzania lekkich fałd i nie spędzisz nad nim długich godzin. Wieszanie na osobnych wieszakach sprawi, że już w czasie schnięcia, grawitacja odwali za nas część pracy. Jeśli nie masz miejsca, pamiętaj, że lepiej powiesić ubrania ciaśniej, ale rozprostowane niż osobno, ale zagięte. Najwyżej czas schnięcia się przedłuży. Schnięcie odbywa się bez naszego udziału, podczas gdy prasowanie wymaga pracy. Konkluzja jest więc prosta.

Właściwa organizacja pozwoli uporać się z prasowaniem nieco łatwiej niż chaos, w jakim przeważnie to robimy. A więc warto wyznaczyć sobie na prasowanie konkretny dzień, który sprawi, że pozbędziemy się wrażenia, że nieustannie prasujemy. Pozwolimy też ubraniom zebrać się w większej ilości, co z kolei zaowocuje oszczędnością prądu na rozgrzewaniu żelazka do właściwej temperatury. Podtrzymanie temperatury rozgrzanego już żelazka jest łatwiejsze i mniej energochłonne. Ubrania posortuj według informacji na temat temperatury prasowania na metkach, by nie zmieniać ciągle ustawień żelazka. Zacznij od ubrań wymagających najniższej temperatury, a następnie ją zwiększaj.

Lepszy sprzęt, to mniej problemów z jego użytkowaniem. Jeśli twoje żelazko nadaje się do wymiany, zrób to bezzwłocznie. To samo dotyczy pokrycia deski do prasowania. W tym przypadku dobrze zainwestować w takie, które odbija ciepło i wykorzystuje je na przeprasowanie od spodu. Lepszy sprzęt to może wydatek, ale czas, jaki poświęcacie na nielubianą czynność ulegnie znacznemu skróceniu.

Jeśli masz taką możliwość, ustaw deskę do prasowania w okolicy szafy, do której trafiają wyprasowane ubrania. W ten sposób jedną czynność – układanie ubrań w szafie, masz niejako za darmo i nie marnujesz na nią dodatkowego czasu. Po skończeniu prasowania musisz się tylko martwić o złożenie deski, bo ubrania są już pochowane.
Stosując się do tych wskazówek, może nie polubimy prasowania całkowicie, ale z pewnością będzie nam ono mniej przeszkadzać. A przecież nie trzeba uprzykrzać sobie życia bardziej, niż to konieczne.

Ułatw sobie ŻYCIE :), sprawdź nasze produkty:
- Deski Do Prasowania
- Kosze Na Pranie
- Suszarki Na Pranie

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl